Yeniyayla Köyü

      1952 yılında kurulan ve şu an Adana Merkez Sarıçam İlçesine bağlı olan ve Adana merkezine 25 km. uzaklıkta olan Köyümüz Yeniyayla,  Bulgaristan’ın değişik bölgelerinden yapılan göçlerle Anayurda gelip yerleşen ailelerden oluşmaktadır.

Bu göçler esnasında Bulgaristan’dan göçe zorlanan aileler Türkiye’ye gelin ce yurdun değişik bölgelerinde iskâna tabi tutulmuş, zaten bir kısım akrabaları Bulgaristan’da kalan aileler Anayurda gelince yine parçalanmalarla karşı karşıya kalmışlardır.

Yeniyayla Köyü’ne iskân edilen aileler göç sonrasında köy henüz kurulmamış olduğundan Adana ve ilçelerinin değişik köylerinde geçici iskâna tabi olmuşlardır.

Geçici iskân yapılan yerler arasında Ceyhan-Kurtkulağı, Karaisalı-Çayraz, Çakallı, Çatalan, Sarımehmetli, Adana Merkez Abdioğlu köyleri hatırda kalanlar arasındadır.

1952 yılında 2 ana cadde ve 9 sokaktan oluşan ve yaklaşık 450 metrekarelik arsalar üzerine 150 haneden oluşan bir köy kurularak geçici iskâna tabi göçmenler, kura usulü ile getirilip evlere yerleştirilmiştir.

Bu arada 21. Numaralı Toprak Tevzi Komisyonu marifeti ile göç eden her aile ferdi başına köy çevresinde kalan hazine arazilerinde ortalama 12 dönüm arazi verilerek bir anlamda geçim kaynağı oluşturulmaya çalışılmıştır.

Kurulduğu yıllarda okul olmadığı için köy çocukları okulu bulunan en yakın köy olan Cihadiye-Dedeler’e giderek eğitim öğretim görmüşlerdir.

      Yeniyayla Köyü başlarda komşu köy olan Yarımca’nın bir mahallesi konumundadır. Tabii olarak iki köy arasında Muhtarlık konusunda bir takım mücadeleler yaşanır. Bu mücadeleler sırasında bir ara muhtarlık Yeniyayla Köyü’ne geçer. Bir mahalle olarak Yarımca Köyü’ne bağlı olan Yeniyayla idare konusunda mücadelesini kazanınca ayrı bir muhtarlık olarak tüzel kişiliğe kavuşmuştur.

Bu arada şimdi ayrı bir muhtarlık olan ve 2 km. uzağımızdaki Aydınyurdu Köyü de uzun yıllar köyümüzün bir mahallesi olarak kalmıştır.

1997 Ceyhan-Adana depremi sonrasında köyün kuruluşunda yapılan evlerden ayakta kalan olmamış, ayakta kalabilenler de yerlerini deprem sonrasında yapılan konutlara bırakarak tarih olup, ancak fotoğraflarda kalmıştır.

      Bize düşen Dedelerimiz ve Babalarımızca bir göç hatırası olarak bizlere emanet edilen bu şirin ve güzel köye sahip çıkmak olacaktır. Bu Bilgiyi Sosyal Ağlarda Paylaşın

Facebook DZone It! Digg It! StumbleUpon Technorati Del.icio.us NewsVine Reddit Blinklist Furl it!